Najważniejszą umiejętnością każdego lidera powinno być planowanie. Bez niego trudno jest zrealizować bardziej złożony projekt lub świadomie zarządzać własną karierą. Z planowaniem nierozerwalnie wiąże się KONSEKWENCJA. Bez systematycznej pracy samo planowanie nie pozwoli na osiągnięcie celu.
Kiedy i jak planować?
Generalnie najlepiej planować pod koniec tygodnia, najlepiej w niedzielę. Wtedy mając chwilę tylko dla siebie powinniśmy się zastanowić co chcemy w danym tygodniu osiągnąć w zakresie swojej troski o nasze życie zawodowe, rodzinne i prywatne. Planując tydzień powinniśmy wziąć pod uwagę wszystkie te obszary. Bez właściwej synergii nie uda się nam osiągnąć spełnionego życia. Warto także planując zastanowić się nad tym co w danym tygodniu jest dla nas pilne a co ważnego powinniśmy zrobić. Każdy z nas ma w swoim życiu parę spraw które z uwagi na to, że nie zajęliśmy się nimi wcześniej, teraz mają status pilnych. Często ich załatwienie nie do końca zależy od nas więc planując je weźmy to pod uwagę ( np. odkładana wizyta u lekarza musi zostać zaplanowana w oparciu o grafik dostępności danego specjalisty, podobnie wizyta u mechanika itp)Oczywiście najwięcej czasu powinniśmy przeznaczyć na rzeczy ważne. Ich właściwe planowanie pozwala w przyszłości uniknąć spraw pilnych ( np. okresowe badania lekarskie, okresowe przeglądy, systematyczne ćwiczenia fizyczne, systematyczna nauka języka obcego)
Pamiętajmy o planowaniu także czasu wolnego – jeśli go nie zaplanujemy, nie odczujemy specjalnie jego wartości. Planując spotkania czy inne działania na mieście warto zaplanować je biorąc pod uwagę geografię miasta tak aby unikać pustych przejazdów. W dni, w których większość naszych działań odbywa się w mieście, warto planować spotkania biorąc pod uwagę natężenie ruchu miejskiego. Czasem warto zacząć dzień później aby nie spędzać go w ulicznym korku.
Poza tygodniowym planowaniem warto wieczorem szczegółowo zaplanować kolejny dzień. Dzięki temu, że wiemy już wieczorem jakie zadania czekają nas następnego dnia, jesteśmy bardziej przygotowani i świadomi tego jakie mamy priorytety. Co więcej wieczorne planowanie pozwala spokojnie przygotować się do wyzwań. Czasami fakt, że nie zabraliśmy ze sobą jakiegoś dokumentu lub innego drobiazgu może skutecznie rozłożyć cały dzień.
Gdzie warto planować?
Najsensowniejszą odpowiedzią wydaje się kartka papieru. Jest to właściwie obojętne czy tworzysz swoje plany na pustej kartce papieru, w kalendarzu czy w rozbudowanym plannerze. Istotna w tym działaniu jest właściwie pisemna wizja Twojego dnia czy tygodnia. Jeśli zapiszesz swoje priorytety będzie Ci łatwiej je poukładać i nadać im znaczenie. Nada się do tego zarówno czysta karta jak i kalendarz. Tylko od Ciebie zależy czy będzie to taki czy inny planer. Oczywiście dla większości z nas ma pewne znaczenie jakiego kalendarza używamy, ale ma to charakter wtórny. Pierwszym bowiem krokiem do sukcesu jest sama czynność planowania.
A Wy kiedy planujecie? Czy macie swoje sposoby na tygodniowe planowanie? A może w ogóle idziecie przez życia spontanicznie?
Dajcie mi znać w komentarzu jak to u Was wygląda?