W zeszłym roku przeczytałam książkę Sylwii Królikowskiej P.R.O.M.O.T.E i uważam, że jest to jedna z najlepszych książek na polskim rynku wydawniczym. P.R.O.M.O.T.E to nic innego jak przemyślany i spójny sposób budowania przemyślanej i opartej na trwałych fundamentach kariery zawodowej. Gdy tylko autorka zapowiedziała ukazanie się nowej książki, wiedziałam, że musi się ona znaleźć w mojej bibliotece.
Kim jest Sylwia Królikowska?
Sylwia Królikowska jest trenerem biznesu i konsultantem. Z wykształcenia jest psychologiem, ze specjalizacjami psychologia biznesu i zarządzanie zmianą. Publikuje teksty min. dla ,, Personel i Zarządzanie’’ a także aktywnie bierze udział w konferencjach i seminariach tematycznych.
Do niedawna prowadziła również kursy w ramach zajęć podyplomowych na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Zawodowo pracuje z najlepszymi i największymi światowymi korporacjami takimi jak BNP Paribas, Unilever, Capita, Shell, State Street, UBS czy Valeo.
Superniania Liderów? – zdecydowanie tak!
Po lekturze nowej książki, mogę śmiało napisać, że Sylwia Królikowska po raz kolejny mnie nie zawiodła. Nowa książka – 7 wyzwań lidera jest jedną z najlepszych, jakie czytałam w ostatnim czasie. Jeśli ktoś jeszcze nie znał Superniani Liderów, to po lekturze tej książki nie będzie miał wątpliwości, dlaczego do autorki przylgnął ten tytuł.
7 wyzwań lidera – dlaczego warto?
Premiera książki miała miejsce 13 grudnia 2018 roku i zainteresowanie książką zaskoczyło chyba samą autorkę, ponieważ na początku było pewne opóźnienie z dystrybucją ebooków. Zespół Sylwii jak i ona sama błyskawicznie reagował na uwagi klientów na jej stronie i ostatecznie ebook szybko znalazł się na moim mailu.
Książka liczy 267 stron i jest do kupienia tutaj https://sklep.vandahlen.pl/glowna/21-ksiazka-siedem-wyzwan-lidera.html w cenie 49 zł.
Śmiało polecam Ci zakup książki, ponieważ ebook jest dokładnie w tej samej cenie i przygotowany jest w formie pdf. Świetnie skonstruowana książka, graficzne podsumowania po każdym rozdziale i liczne ćwiczenia powodują, że zdecydowanie lepiej zdecydować się na klasyczną papierową książkę.
Sylwia Królikowska w swojej książce pisze o 7 wyzwaniach lidera. Każdy rozdział poświęcony jest jednemu z nich i potraktowany jest bardzo rzetelnie.
Oto zdaniem autorki największe wyzwania związane z byciem liderem :
- Autorytet lidera ( w rozdziale min. o tym na czym oprzeć autorytet, jak wygłosić expose managera)
- Motywowanie personelu ( teoria sprawiedliwości Adamsa, teoria dwuczynnikowa Herzberga, motywacja wewnętrzna i zewnętrzna, automotywacja)
- Delegowanie zadań ( jak i komu delegować zadania, dlaczego trzeba nauczyć się delegować zadania innym, jakie są korzyści z delegowania zadań, ile czasu należy przeznaczyć na właściwe delegowanie zadań)
- Zarządzanie zmianą ( opór przez zmianą, fazy przejścia zmiany, jaką postawę powinien zachować lider wprowadzając zmianę w zespole, czy lider zawsze powinien popierać zmianę?, zmiana czy lider- czy można skutecznie zablokować zmianę?)
- Zarządzanie konfliktem ( czemu służy konflikt, jakie są rodzaje konfliktów?, czy wszystkie konflikty da się rozwiązać?; czy lider powinien zawsze rozwiązywać konflikty czy może lepiej udawać że nie widzi się problemu?)
- Wystąpienia publiczne ( bardzo ciekawe pomysły dotyczące prezentacji i tego jak wygłaszać wystąpienia publiczne)
- Trudne rozmowy z pracownikami ( świetne przykłady dotyczące tego co jest faktem w zachowaniu pracownika a co opinią, schemat jak prowadzić poprawnie rozmowę korygującą niepoprawne zachowania)
Największą zaletą książki są liczne, polskie przykłady dzięki którym czytający ma wrażenie, że właśnie czyta o swoim zespole lub swoim pracowniku. Rady autorki są przemyślane, oparte dużym biznesowym doświadczeniu i przede wszystkim…aktualne.
Po każdym rozdziale czytelnik odnajdzie krótkie ćwiczenia, które pozwalają lepiej przyswoić materiał lub przemyśleć daną kwestię. Ponadto na końcu rozdziału są podsumowania graficzne, które sprawiają, że łatwo jest szybko przypomnieć sobie treść rozdziału.
Dla kogo jest ta książka?
Książka z pewnością jest dla wszystkich kierowników i managerów, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z zarządzaniem zespołem lub dla tych, przed którymi duże wyzwania – jak choćby przeprowadzenie zmiany.
Napisana jest świetnym językiem, pochłania się ją w jeden wieczór – choć jak zauważa autorka, powinno czytać się ją powoli tak aby dokładnie przemyśleć dany temat i wyciągnąć jak najwięcej z lektury.
Na pewno nie jest to książka na raz, ale taka, do której przy okazji kolejnych wyzwań, lider powinien i z pewnością będzie chciał wracać. Zawiera dużo konkretnej wiedzy poddanej w sposób przystępny a przykłady z polskich korporacji powodują, że wiedza i jej praktyczne zastosowanie szybko wchodzą do głowy. Na pewno warto ją mieć w swojej bibliotece i jak najczęściej z niej korzystać – w końcu kompetencje managera rozwija się nieustannie praktykując 🙂